Obserwuj nas:

godlo-polski-200px-komp.png

Obserwuj nas

informacja szkoły

Nowości biblioteczne 2012

Władysław Kopaliński – „Koty w worku”

 

 

Książka zawiera 238 rozdziałów nie łączących się tematycznie, spowinowaconych z sobą niejedną cechą autorskiego sposobu myślenia.To zbiór komentarzy do wyrazu, nazwy, wyrażenia lub przysłowia umieszczonego w ich tytule, a także gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne oraz cywilizacyjne, gdzie opowieść toczy się swobodnie.

 

Władysław Kopaliński – Encyklopedia „drugiej płci”

 

Encyklopedia „drugiej płci”mówi o tym, co kobiety na przestrzeni dziejów, od królowej Saby do Krystyny Jandy, dały światu i czym świat się im odwdzięcza. Zamieszczono tu życiorysy wybitnych kobiet, a także bohaterek męskiej wyobraźni, jak również uwagi i spostrzeżenia na temat natury kobiet, ich urody, mądrości, próżności, gadatliwości, ich tajemnic i pasji. Istotnym tematem książki jest jednak sama kobieta, osobliwa „druga płeć”, będąca bez wątpienia genetycznie pierwszą; „mniejszość społeczna”, która jest w każdym spisie ludności większością; „siła robocza”-źle opłacona przez fizjologię i tradycję podwójnym ciężarem obowiązków i trudów, a mimo to przeżywająca mężczyzn o coraz większą liczbę lat; równouprawnienia, a przecież dyskryminowana.

 

Władysław Kopaliński – „Słownik przypomnień”

 

Niezawodny przewodnik w sytuacjach kiedy będziemy mieli kłopoty z przypomnieniem sobie jakiegoś wyrazu, pojęcia, nazwy. Niezawodna i bezbłędna pamięć służy tylko nielicznym. Zwykły śmiertelnik nieraz miewa kłopoty z przypomnieniem sobie jakiegoś wyrazu, jakiejś nazwy, choćby mu się zdawało, że ma ją tuż tuż, na końcu języka. Niestety, technikę sięgania do magazynów pamięci zawartych w mózgu i wydobywania z nich tego, czego nam właśnie potrzeba, okrywa kompletna tajemnica.

 

Marian Pilot – „Pióropusz”

 

Powieść autora cenionego za twórcze łączenie prozy „nurtu chłopskiego” z tradycją gombrowiczowską. Książka laureatka Nagrody Literackiej Nike 2011. Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i jego matka dochodzą sprawiedliwości na wszelkie możliwe sposoby. Paradoksalnie, konieczność pisania podań w tej sprawie rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką – przesądza o jego dalszych losach.

 

Tomas Tranströmer – „Wiersze i proza”

 

Wiersze i proza 1954-2004 Tomasa Tranströmera zawierają wszystkie wiersze, które laureat Nagrody Nobla opublikował w tomach poetyckich, od 17 wierszy z 1954 r. do wydanego w 2004 r. tomu Wielka zagadka. Zawierają też prozę wspomnieniową, Czytelnik zapoznaje się z twórczością Tranströmera w całej jej dynamice, z precyzyjnym, przejrzystym obrazowaniem, powtarzającymi się w różnych wariantach motywami, często związanymi z przekraczaniem granic nie tylko państw, ale też granic metafizycznych, oraz z różnorodną tonacją tych wierszy: od metafizycznego lęku, po swoisty Tranströmerowski humor. Motywacja Akademii Szwedzkiej, która przyznała mu w 2011 r. Nagrodę Nobla brzmi: „za to że w zwięzłych i przejrzystych obrazach daje nam ożywcze spojrzenie na rzeczywistość”.

 

 

Facebook
Twitter

Przeczytaj także:

Skip to content