Dzień w Redakcji Gazety Wyborczej

Wielopiętrowy budynek Redakcji Gazety Wyborczej, ul. 27 Grudnia 3, Poznań. To adres spotkania. Szkolne Koło Redakcyjne gazetki „LUZIK” oraz kilku szkolnych poszukiwaczy przygód wyruszyło do Poznania w dniu 6 marca 2015 do filii znanego dziennika. Wizytę w redakcji pomogła zorganizować pani redaktor Gazety Wyborczej, p. Natalią Mazur, która wprowadza nas w świat dziennikarski od 2009 roku, już czwarty raz.

Wizyta w redakcji jest niewątpliwie dezorganizacją dnia dziennikarzy, jednak (co dało się od razu zauważyć), wszyscy byli gotowi opowiadać o swojej pracy, przypominali zabawne anegdotki, czekali na nasze pytania. Niemal rodzinna atmosfera panująca w redakcji, dowodzi, że tu pracuje zespół zaprzyjaźnionych, życzliwych ludzi.

Pani redaktor Natalia Mazur oprowadziła nas po działach redakcji, przypomniała początki Gazety Wyborczej, która narodziła się w roku 1989 powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a następnie – po zerwaniu współpracy przez związek – jako niezależna gazeta. Ukazuje się od 8 maja 1989 roku. Była początkowo gazetą informacyjną przed pierwszymi po upadku komunizmu wolnymi wyborami w Polsce, stąd tytuł gazety: „wyborcza”. Ponieważ nazwa Gazeta Wyborcza przyjęła się powszechnie, pozostała w tej formie, a czytelnicy przyzwyczaili się do tego tyułu.

Ważnym punktem naszej wizyty było spotkanie z panem Marcinem Kąckim, redaktorem wyróżnionym tytułem Dziennikarza Roku w 2007. Rozmowa z p. M.Kąckim to osobny rozdział, o czym możecie przeczytać w kolejnym numerze LUZIKA 3(37) już w marcu.

Skip to content