NOWE KSIĄŻKI 7-8/2016

Rozmowy „Nowych Książek”

  • Od awangardy muzycznej do Chopina i George Sand. Ze Zbigniewem Skowronem rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Recenzje

  • Nasza okładka
  • Remigiusz Forycki Miłosierna, godna i szczera Lelia (G. Sand:Historia mojego życia)

O literaturze

  • Leszek Engelking Stanowcze sądy (V. Nabokov: Własnym zdaniem)
  • Aleksandra Berkieta Polskie lęki i rusofobie (A. Sobieska:Wokół Aleksandra Błoka)
  • Marek Olszewski Dycio na kozetce (G. Tomicki: Po obu stronach lustra)
  • Konrad Zych Pan Cogito się śmieje (A. Kramkowska-Dąbrowska: Gabinet luster)
  • Aneta Jabłońska W meandrach depresji (S. Wróbel: Polska pozycja depresyjna)
  • Wojciech Browarny Literatura „wielkiego Śląska” (J. Petrowicz:Związek z miejscem)
  • Paweł Czapczyk Krytyka pokarmów (M. Szymański: Przebicia)
  • Tomasz Cieślak Autoportret (J. Jarniewicz: Podsłuchy i podglądy)
  • Maciej Maryl Bardziej racjonalna historia literatury (F. Moretti:Wykresy, mapy, drzewa)
  • Piotr Prachnio Postkolonialna komparatystyka? (Dyskurs postkolonialny)
  • Marta Ewa Rogowska A co, gdyby Batman…? (L. Gąsowska:Fan fiction)
  • Krystyna Zabawa O potyczkach z pamięcią (E. Rąbkowska:Potrzeba początku)

Proza obca

  • Beata Pieńkowska-Wyżyńska Śladem ewangelisty (E. Carrère: Królestwo)
  • Tomasz Jopkiewicz Wenus – mieszczka do wymiany (V.De L’isle-Adam: Ewa jutra)
  • Maciej Robert Balzac w stylu punk (V. Despentes: Wernon Subutex. T. 1)
  • Przemysław Kordos Nowogreckie demony (K. Akrivos:Pandemonium)
  • Maria Karpińska Ostatnia mykwa na Syberii (E. Nevo:Samotne miłości)
  • Danuta Cirlić-Straszyńska Chłopka z komiksu (D. Velikić:Bonavia)
  • Patrycja Chajęcka Kronikarz czasu (F. Šehić: Książka o Unie)
  • Martyna Obarska Czeskie blokowisko atakuje (J. Rudiš: Aleja Narodowa)
  • Jacek Wojciechowski Archipelag Sołowki (Z. Prilepin:Klasztor)
  • Alicja Piechucka Nieznośna kruchość bytu (J. Didion: Rok magicznego myślenia)
  • Marek Paryż Uzębienie a sprawa tożsamości (J. Ferris: Wstać znowu o ludzkiej porze)
  • Rafał Wilkusz Fałszywy raj (L. Osborne: Przebaczenie)
  • Magdalena Wasilewska-Chmura Kosmiczna wyprawa (I. Linde:Poleciały w kosmos)
  • Aleksandra Skiba Gatunek społeczny (M. Lunde: Historia pszczół)

Proza polska

  • Krystyna Pietrych Archeologia pamięci (M. Głowiński: Carska filiżanka)
  • Dariusz Nowacki Ziarnko do ziarnka (J. Pluta: Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem)
  • Magdalena Bauchrowicz-Kłodzińska Kinsey polskiej literatury? (J.L. Wiśniewski: Udręka braku pożądania)
  • Jacek Bielawa Niestrawność (G. Uzdański: Wakacje)
  • Sławomir Buryła Na rauszu (T. Białkowski: Rausz)
  • Jan Burnatowski Nieuważne przysypianie (P. Prochot-Sojka:Baj-o-dużenie)
  • Konrad Zych Literatura śniadaniowa (J. Cygan:Przeznaczenie, traf, przypadek)
  • Poezja
  • Bogumiła Kaniewska Liryczna przypowieść o talentach (J. Hartwig: Spojrzenie)
  • Jakub Beczek Polak cały (P. Mitzner: Polak mały)
  • Paweł Mackiewicz Katastrofizm misterny (L. Szaruga:Fluktuacja kwantowa)
  • Rafał Rżany A jednak jest… (J. Drzewucki: Rzeki Portugalii)
  • Anna Kałuża Opowieści spod drzewa (M. Jastrzębska: Cedry z Walpole Park)
  • Zbigniew Chojnowski Ekstaza i zwątpienie (M.J. Kawałko:Biały Kruk)
  • Katarzyna Sarek Pieśni Czarnych Ludzi (J. Majia: Słowa i płomienie)

Sztuka

  • Anna Żakiewicz Bykowi chwała (I. Górnicka-Zdziech:Franciszek Starowieyski)
  • Przemysław Trzeciak Szkicowania Waldemara Świerzego (W. Świerzy: Szkicownik osobisty)
  • Mata Leśniakowska Na oko (M. Poprzęcka: Na oko)
  • Mariusz Koryciński Noir, czyli permanentny kryzys (M. Kempna-Pieniążek: Neo-noir)
  • Teresa Rutkowska Niemcy i powojenna polityka zagraniczna(K. Klejsa: Pamięć lat nazizmu w niemieckim filmie fabularnym lat 1946–1965)
  • Rafał Węgrzyniak Editio posthuma Hanuszkiewicza (A. Hanuszkiewicz: Reszta jest monologiem)
  • Antoni Wrzosek Wcielona destrukcja (M. Wall: Gdy cichnie muzyka)
  • Anna Woźniakowska W różnych czasach o Chopinie (Chopin w krytyce muzycznej 1918–1939)

Reportaż / Literatura faktu

  • Waldemar Kuligowski Mięso jako metafora nierówności (M. Caparrós: Głód)
  • Krzysztof Umiński Dwa spojrzenia (W. Dalrymple: Miasto dżinów; R. Dasgupta: Delhi)
  • Paweł Zajas Białe pisarstwo i południe Afryki (P. Godwin:Mukiwa)
  • Marian Hanik Zawłaszczona rewolucja (S. Yazbek: Przeprawa)
  • Wojciech Górecki Radziwinowicz, czyli 172 mgnienia Rosji(W. Radziwinowicz: Crème de la Kreml)
  • Maciej Kuczyński Byłam tam z Tonym (E. Dzikowska: Tam, gdzie byłam. T. 2)
  • Andrzej Wróblewski Sprzedać można wszystko (K. Oprzędek:Polak sprzeda zmysły)
  • Barbara Sieradzka „Gdyby tak umieć pisać słowami co palą…” (Droga na Północ)
  • Rafał Maciejewski Amazońska opowieść (S. Montgomery:Podróż różowych delfinów)

Popularyzacja nauki

  • Andrzej Jerzmanowski Ptaki wokół nas (S. Łubieński:Dwanaście srok za ogon)
  • Magdalena Fikus Tyfus, wszy i medycyna (A. Allen:Fantastyczne laboratorium doktora Weigla)
  • Andrzej Sołtan Od małpoluda do astronauty (B. Cox, A. Cohen: Człowiek i wszechświat)
  • Andrzej Sosnowski Biologia ponad wszystko (B. Pawłowski, T. Ulanowski: Nagi umysł)
  • Czesław S. Nosal Spektrum autyzmu (T. Grandin, R. Panek:Mózg autystyczny)

Polityka / społeczeństwo

  • Henryk Domański Wyobraźnia ekonomiczna (A.K. Kamiński:Wyobraźnia ekonomiczna)
  • Leszek Jerzy Jasiński Czy zaczniemy żyć za darmo? (J. Rifkin: Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych)
  • Paweł Kozłowski Rozwój regresywny (J.E. Stiglitz: Cena nierówności)
  • Marek Tabin Przed godziną zero (P. Madajczyk: Między fundamentalizmem a asymilacją)

Historia

  • Michał Przeperski W poszukiwaniu źródeł tożsamości (A. Nowak: Dzieje Polski. T. 2)
  • Adam Komorowski Gdy zawodzą sprężyny (J. Lelewel:Historyczna paralela Hiszpanii z Polską w XVI, XVII, XVIII wieku)
  • Jan Bańbor Błędne koło niewiedzy (P. Kołakowski, A. Krzak:Sprawa majora Sosnowskiego)
  • Tomasz Markiewicz Ciągłość zniszczenia (A. Bojarski:Rozebrać Warszawę)
  • Hubert Wilk Kto nie pracuje, ten nie je, ten co pracuje – też…(J. Chumiński: Robotnicy polscy 1945–1956)
  • Tadeusz Wolsza Ważny głos (M. Wyrwich: Obozy pogardy)
  • Tomasz Siewierski Powrót Humera (P. Lipiński: bicia nie trzeba było ich uczyć)
  • Jerzy Słabicki To pamięć bywa dziurawa, nie historia (Oni odbudowywali i rozwijali Polskę)
  • Krzysztof Kosiński Wariacje na temat Henryka (W. Karpiński:Henryk)
  • Dariusz Jarosz UNRRA i dipisi – bez taryfy ulgowej (B. Shephard: Powrót)
  • Paweł Kosiński Stracona szansa Hitlera (A. Beevor: Ardeny 1944)
  • Tadeusz Kondracki Filar brutalnego reżimu (V. Koop:Bormann)
  • Bogdan Góralczyk Uśmiechnięty ludobójca (P. Short: Pol Pot)
  • Wojciech Stanisławski Przewodnik po Krainie Lodu (J.M. Hartley: Syberia; Dzieje Rosjan)
  • Tomasz Wiścicki Kościół, „Kultura”, dialog (Kościół na łamach paryskiej „Kultury” w latach 1946–2000)
  • Remigiusz Gogosz Pierwsze dziesięć wieków (R.L. Wilken:Pierwsze tysiąc lat)

Kościół

  • Adam Szostkiewicz Braterskie kolokwium (J. Pańkowski, M. Hinz, G. Ryś: Na początku był Chrystus)

Dla młodzieży

  • Jolanta Kossakowska Instrukcja obsługi trudnych słów (G. Kasdepke: 45 puknięć w głowę)
  • Anna Ż.M. Wiśniewska-Grabarczyk Tata (od)tworzony (T. Tellegen: Tata)
  • Maciej Skowera Tożsamościowa układanka (V. Scott: Ogień i woda; Kamień i sól)
  • Zuzanna Zasacka Nieprzegadana opowieść (S. Bloch: Wielka historia małej kreski)
  • Małgorzata Kąkiel Ananke to my (E. Nowak: Moja Ananke)
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba (Mini)Powieść drogi ze śmiercią w tle (D. Gemeinhart: Cała prawda)
  • Danuta Cirlić-Straszyńska Za górami (P. Svetina: cyrk Antoniego)

Noty

  • M. Paryż: Przestrzenie kanonu
  • A. Stewart: Dziewczyna z rewolwerem
  • L. Groff: Fatum i furia
  • K. Pomian: Krótka historia nierówności między ludźmi na przykładzie Europy
  • J. Cofałka: Ślązacy w świecie
  • P. Malczewski: Ślęza to Wrocław
  • V. Koop: Rudolf Höss
  • M. Jacoby: Chiny bez makijażu

Języczek uwagi

  • Jan Gondowicz W Krokodylii
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

hydronarracje 2a1

Hydronarracje

Od 27.05 do 8.06 2021 roku, w ramach lekcji geografii, klasy II uczestniczyły w zajęciach – „Hydronarracje” – organizowanych przez Wałeckie Centrum Kultury. W dobie światowego kryzysu wodnego temat wystawy okazał się

informacja ZS nr 1

Rekrutacja – ważne informacje

Rekrutacja odbywa się elektronicznie. Pamiętaj, że po wypełnieniu wniosku w systemie elektronicznym Nabór, należy go zapisać. W tym momencie zostanie utworzone konto

Dzień Integracji zwycięzcy

Dzień Integracji

“ Co  za dzień…Pewnie będzie padać…”  A jednak 2 czerwca- w Dniu Integracji-Kłapouchy nie miał racji- nad naszym “ Kazikiem” cały czas świeciło

Skip to content