Obserwuj nas:

godlo-polski-200px-komp.png

Ostrów Tumski – tu się Polska zaczęła

Obserwuj nas

Wycieczka w czasie? Niemożliwe? Możliwe! Nieliczni, ale prawdziwi szperacze w historii udali się wehikułem czasu* na wyjątkowo odległą wycieczkę na Ostrów Tumski.

Grupa uczniów naszej szkoły zwiedziła Ostrów Tumski wraz z Katedrą, miejsce, w którym zaczęła się Polska, a następnie z audioprzewodnikami uczniowie wyruszyli na zwiedzanie Bramy Poznania – nowoczesnego muzeum, gdzie historia spotyka się ze współczesną technologią w służbie historii.

Ostrów Tumski to miejsce, gdzie pomiędzy rozlewiskami rzeki Warty i Cebiny powstał gród i już w IX wieku stał się schronieniem dla wędrujących plemion. Gród szybko się rozrastał, stając się jednym z ośrodków władzy Piastów. W połowie X wieku z inicjatywy Mieszka I został otoczony potężnymi fortyfikacjami. Wzniesiono tu siedzibę władcy, a po przybyciu do Polski Dobrawy i przyjęciu chrześcijaństwa przez Polskę zbudowano tu pierwszą świątynię grodową. Jest to pierwsza świątynia wybudowana na polskich ziemiach, w obecnym kształcie Bazylika Archikatedralna pw. Św.Piotra i św.Pawła.

Przypuszczalnie na Ostrowie Tumskim Mieszko I przyjął chrzest. W podziemiach Katedry spoczywa trzech królów Polski: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Przemysł II oraz wielu książąt z dynastii Piastów.

Podróż w czasie zakończyła się w herbaciarni z widokiem monumentalne mury wiekowej Katedry i rzekę Cybinę.

Droga do Wałcza trwała kilka chwil – tyle zwykle trwają podróże wehikułem czasu.


Przypisy:
* wehikuł czasu – tu: pojazd czterośladowy, marki Volswagen –bus, w posiadaniu I LO, służy do przemieszczania się w czasie i przestrzeni

* * Ostrów Tumski – języku staropolskim oznacza „wyspę katedralną”

red. JI

Skip to content