Obserwuj nas:

godlo-polski-200px-komp.png

Obserwuj nas

Patryk wie JAK TO NAPISAĆ. Bądź jak Patryk!

Konkurs Ortograficzny „Jak to napisać” dla szkół ponadgimnazjalnych, organizowany corocznie przez Wałeckie Centrum Kultury jest rywalizacją uczniów najlepiej znających zasady ortograficzne i interpunkcyjne. Tegoroczne eliminacje odbyły się w WCK 18.03.2016.

Patryk Piesiak wie najlepiej „Jak to napisać”. Dlatego wywalczył I miejsce! To absolutne mistrzostwo, zważywszy na wysoki poziom trudności dyktanda. Wystarczy poznać choćby przykłady z tekstu z eliminacji szkolnych, aby się o tym przekonać, jak trudne to były zawody.
I LO reprezentowali w konkursie w WCK uczniowie: Dominika Dobrowolska, Wojciech Filowiat, Martyna Marchlewska, Karolina Michalak, Patryk Piesiak.
Szkolny etap konkursu przeprowadzony został kilka dni wcześniej. Dyktando było trudne.
Zaczęło się od kłopotliwych słów z „h” i „ch”: Pogryzając chałkę na przemian z grahamką i popijając coca-colą…

Następnie krótki sprawdzian z pisowni tytułów: studiowałam arcyciekawe artykuły z gazety „Poznaj swój kraj” dotyczące zachodniopomorskich zamków, zaś w gazecie „Dookoła świata” przeczytałam, że na kontynencie amerykańskim w okresie przedkolumbijskim istniały wspaniałe cywilizacje i państwa… 

A potem już nie było czasu na myślenie, nastąpił zmasowany atak trudnych wyrazów. O jejku! Jak to napisać?: półwysep Jukatan, myślistwo, rybołówstwo, kowalstwo, garncarstwo, teraz przed niespełna półgodziną, otworzyłam okno na oścież i zanurzyłam się w błogostanie, czerwonożółte słońce z wolna zsuwa się w dół linii horyzontu, krajobraz typowy dla Kielecczyzny, a przypominający okolice gór Sudetów lub Gór Sowich, począł ni stąd, ni zowąd pogrążać się w półmroku, rozprzężenie, półleżąc, pora na drzemkę lub marzenia, mrzonki, hen, nieskażony, w przeważającej mierze, rzadkie okazy…
Szkolna komisja Jury wyłoniła 6 zawodników do dalszego etapu Konkursu w WCK: Dominika Dobrowolska, Jan Dziedziela, Wojciech Filowiat, Martyna Marchlewska, Karolina Michalak, Patryk Piesiak.

Facebook
Twitter

Przeczytaj także:

Zajęcia w ANS:

Klasa 3b na zajęciach w ANS: gry podstawy lean, nauka organizacji pracy w trakcie produkcji – coś dla przyszłych inżynierów. 😍

Skip to content