SPRAWOZDANIE POLMUN 2008

W dniach 10-12 kwietnia sześcioro uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Wałczu: Katarzyna Ciesińska, Adam Klimont, Karolina Lorek, Martyna Majer, Krzysztof Mikityszyn oraz Piotr Sacha pod opieką mgr Julity Klimont wzięło udział w konferencji POLMUN organizowanej przez II LO im. Marii Curie – Skłodowskiej w Gorzowie Wlkp.

POLMUN czyli Model ONZ to symulacja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Delegaci reprezentują na konferencji poszczególne kraje członkowskie. Jest to konferencja międzynarodowa na którą przyjeżdża młodzież z różnych rejonów Polski i Europy.

Uczniowie naszej szkoły reprezentowali Wietnam i Kuwejt. Ideą konferencji jest, żeby uczestnicy poznawali reprezentowane kraje i wczuwali się w sytuację ich przedstawicieli, przy czym nie muszą się identyfikować ze stanowiskiem zajmowanym przez ten kraj na forum ONZ, co pozwala im bardziej obiektywnie podejść do pewnych problemów.

Model ONZ to symulacja prawdziwych obrad odbywająca się w języku angielskim. Uczniowie uczą się występować na forum, przemawiać w obcym języku, przedstawiać swoje racje i przekonywać do nich.

Obrady trwały trzy dni. Delegacje dyskutowały w trzech komisjach: Komisji Praw Człowieka, Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji do Spraw Społecznych i Ekonomicznych, na tematy: „Strategia ONZ w sprawie pomocy ofiarom nadużyć seksualnych”, „Pomoc krajom pozbawionym dostępu do morza”, „Zmniejszenie udziału człowieka w degradacji środowiska oraz promocja odnawialnych źródeł energii”.

Sesja zakończyła się posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego, podczas którego delegaci głosowali nad opracowanymi przez poszczególne komisje rezolucjami.
Wszyscy członkowie delegacji podkreślają, że konferencja POLMUN była dla nich niezwykle ważnym doświadczeniem i są bardzo wdzięczni dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 za umożliwienie im udziału w tym wydarzeniu.

Opracowała: Julita Klimont

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

Dzień Białej Laski

Dzień Białej Laski

15 października Szkolne Koło Wolontariatu uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych przez Polski Związek Niewidomych. Z okazji obchodów Dnia Białej Laski, które miały miejsce

Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej

Tegoroczne święto Edukacji Narodowej w naszej szkole-zupełnie inaczej. Zamiast akademii- zamiana ról- uczniowie stali się nauczycielami, a nauczyciele uczniami. Odwrócenie sytuacji na

Skip to content