informacja szkoły

Europa otwarta dla młodych

O tym, że granice w Europie nie istnieją, mieli szansę przekonać się 15 czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wałczu. Klasy pierwsze i drugie wzięły udział w prowadzonych przez Eurodesk dwugodzinnych warsztatach dotyczących pozyskiwania przez młodych ludzi środków pieniężnych z Unii.

Warsztaty poprowadzone przez studentkę europeistyki Agatę Boiwko przybliżyły wałeckiej młodzieży działanie kilkunastu programów Unii Europejskiej, które umożliwiają pozyskiwanie dotacji na organizację zagranicznych wyjazdów, poszerzanie zainteresowań czy tworzenie imprez kulturalnych. W czasie warsztatów uczniowie próbowali przygotować własne projekty o zasięgu lokalnym, a następnie dowiadywali się, skąd wziąć fundusze na ich realizację. Jak twierdzi organizatorka, Polacy nie zdają sobie sprawy z faktu, że małym kosztem można wiele zdziałać. W konkursach prowadzonych przez Europejski Portal Młodzieżowy Polska jest jednym z najsłabiej reprezentowanych krajów. Szkoda, bo przy środkach, jakie udaje się uzyskać, nagrody są atrakcyjne i bardzo kosztowne.

Eurodesk, czyli sieć punktów informacji młodzieżowej organizująca warsztaty, zachęca młodych ludzi do korzystania z możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Oferuje m.in. pomoc przy organizowaniu darmowych wyjazdów za granicę osobom zainteresowanym wolontariatem lub rozwijaniem własnych zainteresowań. Pomaga również uzyskiwać dofinansowania na indywidualne i grupowe projekty, o ile wpisują się w aktualne programy Unii Europejskiej.

Klaudia Rubak, uczennica klasy drugiej, tak podsumowuje swoje wrażenia: Zajęcia były przygotowane w bardzo ciekawy sposób. Poprzez zadania i poznanie samej siebie wiem teraz, co zrobić, aby się rozwijać. Jestem chętna i otwarta na współpracę z Eurodeskiem.

Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu mgr. Bożeny Łosiewskiej, nauczycielki języka niemieckiego w I LO, która zorganizowała całe spotkanie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

Wymiana młodzieży w Bad Essen

Wymiana młodzieży w Bad Essen

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli 28 listopada 2022 program polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Dziś zostali bardzo serdecznie powitani 

III Szkolny Konkurs Mitologiczny

III Szkolny Konkurs Mitologiczny

Konkurs Mitologiczny cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. W tym roku przystąpiło do niego 25 uczestników, co ciekawe, tylko dwie uczennice

IB w "Metalowych Inspiracjach"

Metalowe Inspiracje

21 listopada 2022 roku klasa 1B odwiedziła Lokalne Centrum Nauki  „Metalowe Inspiracje”. Podczas warsztatów uczestnicy programowali i  konstruowali roboty w oparciu o

Skip to content