informacja szkoły

Europa otwarta dla młodych

O tym, że granice w Europie nie istnieją, mieli szansę przekonać się 15 czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wałczu. Klasy pierwsze i drugie wzięły udział w prowadzonych przez Eurodesk dwugodzinnych warsztatach dotyczących pozyskiwania przez młodych ludzi środków pieniężnych z Unii.

Warsztaty poprowadzone przez studentkę europeistyki Agatę Boiwko przybliżyły wałeckiej młodzieży działanie kilkunastu programów Unii Europejskiej, które umożliwiają pozyskiwanie dotacji na organizację zagranicznych wyjazdów, poszerzanie zainteresowań czy tworzenie imprez kulturalnych. W czasie warsztatów uczniowie próbowali przygotować własne projekty o zasięgu lokalnym, a następnie dowiadywali się, skąd wziąć fundusze na ich realizację. Jak twierdzi organizatorka, Polacy nie zdają sobie sprawy z faktu, że małym kosztem można wiele zdziałać. W konkursach prowadzonych przez Europejski Portal Młodzieżowy Polska jest jednym z najsłabiej reprezentowanych krajów. Szkoda, bo przy środkach, jakie udaje się uzyskać, nagrody są atrakcyjne i bardzo kosztowne.

Eurodesk, czyli sieć punktów informacji młodzieżowej organizująca warsztaty, zachęca młodych ludzi do korzystania z możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Oferuje m.in. pomoc przy organizowaniu darmowych wyjazdów za granicę osobom zainteresowanym wolontariatem lub rozwijaniem własnych zainteresowań. Pomaga również uzyskiwać dofinansowania na indywidualne i grupowe projekty, o ile wpisują się w aktualne programy Unii Europejskiej.

Klaudia Rubak, uczennica klasy drugiej, tak podsumowuje swoje wrażenia: Zajęcia były przygotowane w bardzo ciekawy sposób. Poprzez zadania i poznanie samej siebie wiem teraz, co zrobić, aby się rozwijać. Jestem chętna i otwarta na współpracę z Eurodeskiem.

Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu mgr. Bożeny Łosiewskiej, nauczycielki języka niemieckiego w I LO, która zorganizowała całe spotkanie.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

hydronarracje 2a1

Hydronarracje

Od 27.05 do 8.06 2021 roku, w ramach lekcji geografii, klasy II uczestniczyły w zajęciach – „Hydronarracje” – organizowanych przez Wałeckie Centrum Kultury. W dobie światowego kryzysu wodnego temat wystawy okazał się

informacja ZS nr 1

Rekrutacja – ważne informacje

Rekrutacja odbywa się elektronicznie. Pamiętaj, że po wypełnieniu wniosku w systemie elektronicznym Nabór, należy go zapisać. W tym momencie zostanie utworzone konto

Dzień Integracji zwycięzcy

Dzień Integracji

“ Co  za dzień…Pewnie będzie padać…”  A jednak 2 czerwca- w Dniu Integracji-Kłapouchy nie miał racji- nad naszym “ Kazikiem” cały czas świeciło

Skip to content