Obserwuj nas:

godlo-polski-200px-komp.png

Obserwuj nas

FINALIŚCI NIKE 2007


Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest od 1997 roku, podczas uroczystej gali odbywającej się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października. Celem przedsięwzięcia jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Typowane są dzieła tyko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach: pierwszy to 20 nominacji, drugi: wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Fundatorami Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Do finału Nagrody Literackiej Nike 2007 zakwalifikowane zostały następujące tytuły i autorzy:

1. „Niesamowita słowiańszczyzna” Marii Janion (Wydawnictwo Literackie)
2. „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego (Znak)
3. „Moje pierwsze samobójstwo” Jerzego Pilcha (Świat Książki)
4. „Kolonie” Tomasza Różyckiego (Znak)
5. „Gottland” Mariusza Szczygła (Czarne)
6. „Muzyka środka” Marcina Świetlickiego (a5)
7. „Skaza” Magdaleny Tulli (WAB)


 

Szczygieł Mariusz
GOTTLAND 

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy – Gottland – to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Aktorka Lida Baarova – kobieta, przez którą płakał Goebbels rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów legendarny producent obuwia Tomáą Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki.


 

Różycki Tomasz
KOLONIE 

Różycki po raz kolejny porusza ważne w jego twórczości tematy pisania – historii, miłości i podróży. 77 utworów noszących egzotyczne kolonialne tytuły, obfitujących w niepokojące i zapadające w pamięć obrazy, układa się w cykl wychwalający moc poetyckiego języka i wyobraźni.
Kolejny tom wierszy autora wyróżnionego w 2004 roku Nagrodą Kościelskich poematu Dwanaście stacji.


 

Pilch Jerzy
MOJE PIERWSZE SAMOBÓJSTWO

 

Nowy zbiór opowiadań jednego z najgłośniejszych współczesnych polskich pisarzy, charakterystyczne dla autora połączenie rzeczywistości i fantazji, humor, ironia, liryzm, wątki autobiograficzne. Anka Chow Chow, „początkująca piosenkarka w jaszczurczozielonej sukni” i inne pociągające kobiety z jednej strony. Z drugiej – dziwaczni członkowie „luterskiej” rodziny z Wisły, w której wychowywał się narrator. Razem wypełniają pełne przygód historie, mieszające dzień dzisiejszy i wspomnienia pisarza pięćdziesięciolatka. Błyskotliwa, zabawna i liryczna opowieść o pożądaniu, tęsknotach, zmorach i sile wychowania, wpływającego na nas przez całe życie.


 

Świetlicki Marcin
MUZYKA ŚRODKA 

Tomik poezji Marcina Świetlickiego. Wybór wierszy: Cena; Jedna linijka przeciw nocy; Dom; Alibi; Nowe porządki; Miłosny kaszel; Mały rynek, sierpień; Wielomiesięczna stypa; Polska 4; To be; Najsłabsze ogniwo; Córeczka; Dwa dni wakacji.


 

Janion Maria NIESAMOWITA SŁOWIAŃSZCZYZNA
Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy w zamkniętym kręgu niższości i wyższości, który przeradza w narodową figurę totalnej niemożności i wiecznej szarpaniny między Wschodem a Zachodem. Eseje poświęcone problemom tożsamości słowiańskiej i zagadnieniom związanym z jej kształtowaniem, takim jak: wizje słowiańszczyzny pogańskiej, słowiańskiej estetyki, mitologii, funkcjonowania ich w świadomości europejskiej. Autorka, analizując zjawiska kulturowe i literackie, próbuje znaleźć miejsce dla Słowiańszczyzny w świadomości dzisiejszej Europy, a także ustalić, czym istotnie jest tożsamość słowiańska w kształcie pierwotnym i współczesnym – także w swej postaci wypartej i odrzuconej.


 

Tulli Magdalena
SKAZA 

Na oczach czytelnika zostaje powołany do życia wielkomiejski plac, po którym krąży tramwaj. W tej minimalistycznej scenerii zawiązuje się historyjka o dniu powszednim i utajonych namiętnościach mieszkańców: notariusza obarczonego rodziną, studenta radykała, ospałego policjanta, młodej służącej. Sprawy te jednak pozostają w cieniu niejasnej gry, prowadzonej na zapleczach, gdzie ważne są tylko pokątne korzyści niewidocznego personelu, odpowiedzialnego za zewnętrzną oprawę zdarzeń. Wszechobecna, destrukcyjna prowizorka jest wyrazem jego arogancji, która udziela się mieszkańcom, zatruwając uczucia. Ze swej strony pogardzają oni każdym, kto jest od nich zależny. Pogarda wprawia w ruch mechanizm przemocy i wykluczenia, gdy plac zapełnia przybyły tramwajem tłum, nagle pozbawiony dachu nad głową. Im mniej ktoś w tym świecie znaczy, tym więcej cudzych win przychodzi mu dźwigać.


 

Myśliwski Wiesław
TRAKTAT O ŁUSKANIU FASOLI Narrator, w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza, dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać. 10 lat po Widnokręgu – nowa wielka powieść Wiesława Myśliwskiego.

Facebook
Twitter

Przeczytaj także:

Zajęcia w ANS:

Klasa 3b na zajęciach w ANS: gry podstawy lean, nauka organizacji pracy w trakcie produkcji – coś dla przyszłych inżynierów. 😍

Skip to content