Kazikbusem na World Press Photo 2015

My też możemy uczestniczyć w światowym wydarzeniu medialnym, jakim jest wystawa World Press Photo 2015. Mamy przecież szkolny Kazikbus, którym jeździmy na kameralne wyprawy nieduże. Tym razem 19 maja 2015 nasz szkolny Kazikbus zawiózł grupę zainteresowanych uczniów I LO do Poznania, aby mogli wziąć udział w tym wydarzeniu.

Wszystkie prezentowane na ekspozycji World Press Photo zdjęcia układają się w opowieść o współczesnym świecie, przedstawiają problemy społeczne, ludzkie tragedie w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, skutki konfliktów zbrojnych, sukcesy sportowe, piękno środowiska naturalnego i zagrożenia ekologiczne.

Ekspozycja prezentuje najlepsze fotografie prasowe świata i jest wynikiem konkursu. Międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. Na tegoroczny, 58.konkurs, wpłynęło 97912 fotografii ze131 krajów. Światowa wystawa odwiedzi w tym roku wiele krajów. W Polsce tylko 3 miasta pokazują nagrodzone prace: Poznań, Opole i Kraków. W konkursie mamy polskiego reprezentanta, jest nim Kacper Kowalski, nagrodzony za zdjęcie „Efekty uboczne” (Side effects).

Po obejrzeniu wystawy nie mogliśmy przestać rozmawiać i dyskutować o tym, co zobaczyliśmy. Wymiana poglądów odbywała się w holu głównym Centrum Kultury Zamek. Siedzieliśmy na designerskich materacach zamkowych, rozważając kwestie etyczne (czy są takie tematy, których człowiek nie powinien uwieczniać na zdjęciach? czy jest jakaś granica sięgania po tematy i wchodzenia w intymne przeżycia ludzkie? ), kwestie formalne fotografii (jakie nowe awangardowe techniki lub trendy pojawiają się we współczesnej fotografii?), kwestie poznawcze (ile nowej wiedzy o świecie daje ta wystawa fotograficzna?)

Wyjazd został zorganizowany przez gazetkę szkolną LUZIK oraz bibliotekę szkolną. Uczestniczyli w nim uczniowie z koła redakcyjnego i koła języka łacińskiego oraz sympatycy. Tworzymy już razem klub.

Zapraszamy do udziału w kolejnym wydarzeniu kulturalnym.

Skip to content