Projekt DROGA KU WOLNOŚCI

Zespół Szkół nr 1 w Wałczu (popularny „Kazik”) bierze udział w polsko-węgierskim projekcie historycznym pt. „Droga ku wolności”. Celem projektu jest przybliżenie młodzieży licealnej najnowszej historii Polski i Węgier – krajów, które po II wojnie światowej były po tej samej stronie „żelaznej kurtyny”. W ramach projektu organizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, przy wsparciu merytorycznym Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, odbyło się w Krakowie w dniach 16-18 stycznia szkolenie dla nauczycieli z 10 szkół polskich i 10 szkół węgierskich. Zespół Szkół nr 1 w Wałczu reprezentował dr Przemysław Bartosik.

Wykład inauguracyjny w Best Western Kraków Old Town wygłosił Piotr Lichota. Prezentacji projektu dokonał dr Paweł Kowal. Podczas 3-dniowego szkolenia odbyło się wiele wykładów. O „rzeczywistości po 1945 r. oczami Węgrów” mówiła dr hab. Adrienne Körmendy, natomiast o „rzeczywistości po 1945 r. oczami Polaków” dr Paweł Ukielski. Wykład nt. „Motywacji uczniów” wygłosił Jan Wróbel. Lekcje pokazowe dla nauczycieli z Polski i Węgier zostały przeprowadzone przez Macieja Podbielkowskiego i Petera Tezla. Nauczyciele otrzymali scenariusze zajęć oraz pomoce dydaktyczne.

W okresie od lutego do czerwca odbędą się zajęcia w szkołach, obejmujące 10 modułów tematycznych z okresu lat 1945-1990. Po każdej z lekcji uczniowie przygotują pracę domową, która będzie elementem pracy konkursowej podsumowującej projekt. Jedna z lekcji będzie wymagała działań „crossowych” – współpracy pomiędzy szkołą polską i węgierską. Nagrodą dla najlepszej grupy polskiej będzie kilkudniowy wyjazd na Węgry, a dla grupy węgierskiej wyjazd do Polski wraz z opiekunami.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

pożegnanie maturzystów 2022

Pożegnanie klas trzecich

29 kwietnia 2022 r. abiturienci z kolejnego rocznika odebrali świadectwa i opuścili mury naszej szkoły.  Żegnamy Was i życzymy, by jak najwięcej Waszych marzeń

Apel - Konstytucja 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Szkolne obchody Święta Konstytucji wyprzedziły o kilka dni rocznicę tego historycznego wydarzenia. 29 kwietnia na apelu przypomniano fakty związane z uchwaleniem Konstytucji

Skip to content