Wymiana 2015

Tradycją naszej szkoły stała się organizowana co 2 lata wymiana młodzieży między I LO a Gimnazjum w Bad Essen. W tym roku szkolnym wymiana rozpoczęła się od wizyty uczniów Kazika w zaprzyjaźnionej szkole w Bad Essen w Dolnej Saksonii w dniach 28.09 -2.10.2015.

Powitanie przez naszych niemieckich przyjaciół było serdeczne, choć wszyscy czuli się jakoś onieśmieleni, zakłopotani, niepewni. Widać było nasze zmęczenie 10-godzinną podróżą. Gospodarze byli zmarznięci, czekali bowiem na nas w miejscu spotkania ponad godzinę, gdyż z powodu ogromnych korków na autostradzie przyjechaliśmy spóźnieni.

Po kilku dniach wspólnych zajęć, wyjazdów i wielu rozmów nawiązały się przyjaźnie między uczestnikami wymiany, aż trudno było rozstawać się w ostatnim dniu odjazdu.

Program pobytu w Bad Essen był bogaty i atrakcyjny.

1 dzień
Oficjalne powitanie uczestników wymiany przez panią dyrektor Gimnazjum w Bad Essen, Sylvię Schlie. Spotkanie z burmistrzem miasta Bad Essen.
Czas wolny na zapoznanie się uczestników wymiany z rodzinami niemieckimi, u których będą przebywać.

2 dzień
Wycieczka do Münster. Zwiedzanie miasta, założonego w 793 roku przez Karola Wielkiego. Najstarsze zabytki miasta: Katedra św. Pawła ze słynnym zegarem astronomicznym z 1540 roku, który pokazuje nie tylko godziny, ale też układ pięciu znanych wtedy planet, fazy księżyca oraz znaki zodiaku. A wskazówka godzinowa porusza się dokładnie odwrotnie niż nasze zegary.
Kościół św. Lamberta, na wieży którego w 1535 roku umieszczono dla postrachu w klatkach ciała torturowanych 3 przywódców religijnych anabaptystów.
Ratusz Miejski z Salą Pokoju – „Friedenssaal”, w którym podpisano część hiszpańsko-holenderską Pokoju Westfalskiego, kończącego w Europie w 17. wieku wojnę trzydziestoletnią.

3 dzień
Wycieczka do Bremerhaven. Rejs statkiem po porcie Nowym Porcie Bremerhaven. Wizyta w Muzeum Emigracji (Deutsches Auswandererhaus), wyróżnionym jako Europejskie Muzeum roku 2007.
Brema – zwiedzanie miasta, katedry i zabytkowego centrum. 

4 dzień
Wspólny projekt polsko-niemiecki. Wykonywanie zadań projektowych i plakatów związanych z rocznicą Zjednoczenia Niemiec i obalenia muru berlińskiego.
Wieczorem dyskoteka w Klubie Młodzieżowym.

5 dzień
Wycieczka do Osnabrück „miasta pokoju”, gdzie prowadzono rozmowy pokojowe na zakończenie 30-letniej wojny – zwiedzanie miasta z przewodnikiem w języku niemieckim i angielskim. Wizyta w sali Pokoju Westfalskiego w Ratuszu Miejskim, podpisanego w 1648 roku. 

6 dzień
Pożegnanie i odjazd do Polski ok. godz.7 rano.

Rewizyta naszych niemieckich partnerów wymiany planowana jest na marzec 2016 roku.

Opr. J.I.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Przeczytaj także:

Wycieczka do Mrzeżyna 2023

Wycieczka do Mrzeżyna

30 i 31 maja klasy 2b i 2c oraz kilka osób z klas trzecich uczestniczyło w wycieczce do Mrzeżyna i Kołobrzegu. Był

W Muzeum Ziemi Wałeckiej

Wizyta w Muzeum Ziemi Wałeckiej

26 maja klasa 2 c odwiedziła wystawę ,, Tu było, tu stało…”. Z ciekawością obejrzeliśmy stare fotografie i przedmioty użytkowe z dawnego

IB w "Metalowych Inspiracjach"

Odwiedziny w „Metalowych Inspiracjach”

12 czerwca 2023 roku klasa 1B odwiedziła Lokalne Centrum Nauki  „Metalowe Inspiracje”.   Młodzież skorzystała z symulatora jazdy QS-S25 – urządzenia, które pozwala 

Skip to content